close
تبلیغات در اینترنت
برخی ازفوایدوآثار نماز:

نماز باران رحمت الهی
    نمازمعنادهنده وجهت دهنده به زندگی آدمی است.    نمازرازونیازوصحبت کردن با معبود یگانه است. نمازپاسخ به حس پرستش آدمی وتشکرازخداونداست(پرستش کنیدپروردگارتان که شما را آفرید). نماز آرامش دهنده به روح و روان آدمی است(الا بذکرالله تطمئن القلوب).  نماز درمان کننده افسردگی ها،اضطرابها،نگرانی ها،نابهنجاریهای رفتاری و اخلاقی است. نمازجبران کننده ضعفها،ناتوانیها،نقصها وبی ارادگی های آدمی است. نمازدرمان خودپرستی،خودستایی،خودبزرگ بینی،حسادت،تملق ودیگرامراض…
قالب وبلاگ
آرشيو
پیغام مدیر سایت
سلام دوست من به سایت نماز باران رحمت الهی خوش آمدید لطفا برای استفاده از تمامی امکانات

دانلود فایل , شرکت در انجمن و گفتگو با سایر اعضا در سایت ثبت نام کنید    نمازمعنادهنده وجهت دهنده به زندگی آدمی است.    نمازرازونیازوصحبت کردن با معبود یگانه است. نمازپاسخ به حس پرستش آدمی وتشکرازخداونداست(پرستش کنیدپروردگارتان که شما را آفرید). نماز آرامش دهنده به روح و روان آدمی است(الا بذکرالله تطمئن القلوب).

 نماز درمان کننده افسردگی ها،اضطرابها،نگرانی ها،نابهنجاریهای رفتاری و اخلاقی است. نمازجبران کننده ضعفها،ناتوانیها،نقصها وبی ارادگی های آدمی است. نمازدرمان خودپرستی،خودستایی،خودبزرگ بینی،حسادت،تملق ودیگرامراض روحی وروانی است. نمازعامل رهایی انسان ازبندهای شهوانی ودنیوی است(ان الصلوه تنهی عن الفحشاءوالمنکر).  نمازعامل غفلت زدایی انسان است.   نمازسدی دربرابرگناهان وبزهکاریهای بشری است.نماز موجب پرواز روح به اوج آسمان معنویت است(یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک) نماز عامل تقرب و نزدیکی به خداوند است و مانند کودکی که تا دست در دست پدر دارد احساس قدرت می کند.نماز هم وسیله اتصال به خداوند و گرفتن قدرت از خداوند در برابر قدرتمندان و زورگویان است. نماز سبب پرورش فضایل،نیکی ها و ارزش ها در انسان و اجتماع است.  نمازعامل قبولی طاعات و عبادت های دیگر انسان است.نماز موجب تقویت روح انضباط،نظافت و وقت شناسی است. نماز سبب عاقبت به خیری و رستگاری انسان است. نماز به سبب انجام فرمان خداوند و برای یاد و رضای او است (اقم الصلوه لذکری) نماز غذای روح است و همانطور که بهترین غذا آن است که جذب بدن شود. بهترین عبادت هم نمازی است که جذب روح شود یعنی با نشاط و حضور قلب انجام گیردوآثارآن دررفتار نمازگزار ظاهر شود.  نمازوسیله دریافت امدادها والطاف الهی است. نماز افتخاری است که نصیب انسان شده تا در شبانه روز 5نوبت با خالق هستی سخن بگوید. وی را مخاطب خویش قرار دهد و کلام انسان را بشنود و بپذیرد.نماز بزرگترین عامل تربیت انسان است زیرا نمازگزار ناچار است که به خاطر صحت نماز و یا قبول شدن آن یکسری دستورهای دینی را مراعات کند که رعایت آنها خود زمینه ای قوی برای دوری از گناه و زشتی است.

برای خواندن نماز آدابی وجود دارد که اسلام بدین شرح بیان کرده است :الف شرایط صحت نمازشامل:پاک بودن بدن ولباس،روبه قبله بودن،درست خواندن کلمات،مباح بودن مکان ولباس نمازگزار،استقلال نمازگزارومراعات حقوق دیگران ب- شرایط قبولی نماز شامل: توجه و حضور قلب ، پذیرفتن رهبری امامان معصوم و ادای واجبات مالی چون خمس و زکوه

ج- شرایط کمال نماز شامل : انجام نماز در اول وقت، خواندن نماز در مسجد و به جماعت با لباس تمیز و عطرزده و مسواک زده و رعایت نظم و انضباط و امثال آن

نماز وسیله احضار روح و بهترین راه کنترل نفس سرکش و فراری نزد خداوند است تا بدان وسیله انسان روزی چند مرتبه خویش را غفلت زدایی کند و از غرق شدن در منجلاب مادیات و نفسانیات خود را نجات دهد.نماز وسیله ای برای ولایت بر هستی است.پس از آن که انسان به وسیله نماز به نور و شناخت و آگاهی رسید و با نمازهای عارفانه و عاشقانه و آگاهانه، نفس را کنترل و روح را در جهت رضای خدا قرار داد و بر نفس خود ولایت و سلطه پیدا کرد . بر هستی نیزسلطه می یابد،دعاهای اومستجاب می شودوکارهای خدایی می کند. معجزات انبیا و انسانهای الهی همان تصرف در هستی و تسلط بر طبیعت است که با اذن الهی انجام می دهند. خداونددراین زمینه می فرماید: « انسان از طریق نماز و کارهای مستحب و نافله گام به گام به من نزدیک می شود تا آن که محبوب من شود و آن گاه که به این مقام رسید من چشم و گوش و زبان و دست او می شوم و تمام حرکات او خدایی و جهت دار می شود و به جایی می رسد که مانند حضرت ابراهیم (ع) بگوید: نماز و عبادتم و مرگ و حیاتم همه و همه برای پروردگار جهانیان است (سوره انعام /162) در این حال هرگاه دعا کند مستجاب می کنم و اگر سئوالی کند قبول می نمایم.نماز عمود دین، پرچم اسلام و یادگار ادیان و انبیا و محور قبول همه اعمال است.نماز برنامه هر صبح و شام است یعنی آغاز و انجام هر روز با یاد خدا و برای خداست.نماز ایدئولوژی عملی مسلمان است که در آن عقاید و افکار و خواسته ها و الگوهای خود را بیان می کند. فروپاشی شخصیت افراد و اعضای جامعه است که اگر مصالح ساختمان سست باشد ساختمان فرو می ریزد.اذن نماز، شیپور توحید است که سپاه متفرق اسلام را در یک صف و زیر یک پرچم فرا می خواند و آنان را پشت سر امامی عادل قرار می دهد.اذکار نماز در پنج نوبت شبانه روز امر به معروف و نهی از منکر است (حی علی الصلوه حی الفلاح- حی علی خیرالعمل و...)نماز حرکاتی است برخاسته از آگاهی و شناخت. شناخت خداوندی که به فرمان او و بر او و انس با او قیام می کنیم و لذا قرآن ما را از نماز در حال مستی و کسالت نهی کرده است(نساء/ 43 و142)تا انسان آنچه رادرنمازمی گویدبا توجه وآگاهی باشد.نماز خروج از خود و پرواز به سوی خداست.

نماز پرچم اسلام است و همانطور که پرچم مورد احترام است و اهانت به ان اهانت به یک ملت و کشور است.اهانت و بی توجهی به نماز نیز بی توجهی به کل دین است لذا نماز نشانه وعلامت مسلمانی است. نماردرهر نوبت ازشبانه روزتجدیدعهدو پیمان با خدا ونووتازه نگه داشتن حیات معنوی است.نماز وسیله ای است برای تشکر از خداوند، رشدیافتگی، ذکریادخدا و از همه مهمتر وسیله قرب به خداوند است که این بالاترین مرحله نماز است.نماز خلال مشکلات است : (سوره بقره / 45) هرگاه حاجت یا مشکلی داشتید با خواندن نمازهای مخصوص حل مشکل خود را ازخدا بخواهید.

نتیجه این که به طورکلی آثاروفوایدنمازازسه ناحیه به ما می رسد:

1- فایده ای که از خود نماز به طور مستقیم عاید ما می شود. یعنی خداوند برای خواسته ها و مطلوب های برتر از ماده ما وسیله ای قرار داده است تا به واسطه آن به کمال مطلوب و خواسته های معنوی خود برسیم و یا به واسطه آن خویشتن سازی کنیم. 2- ثمره ای که غیرمستقیم از نماز عاید ما می شود. یعنی به واسطه اطاعت امر خدا نماز خوانده ایم . لذا خداوند در مقابل آن مشکلات ما را حل خواهد کرد. 3- ثمره ای که با نماز و تقوا پیشه کردن زمینه برای رشد فعالیت ها و موفقیت ها فراهم می شود به گونه ای که آرامش روان، اعتماد به نفس و اراده ای قوی حاصل میشود لذا ذهن آمادگی برای فعالیت و تلاش در خواندن ومطالعه و کسب علم پیدا می کند و نه تنها درتحصیل موفق می شود بلکه جسم هم انگیزه ای برای ارایه کار بهتر و مطلوب ترپیدا می کندولذا از طریق تلاش بیشتر انسان، یک فرد موفق در همه امور دنیوی می شود.

حضرت ابراهیم (ع) می فرماید: نماز و عبادتم و مرگ و حیاتم همه و همه برای پروردگار جهانیان است (سوره انعام /162) در این حال هرگاه دعا کند مستجاب می کنم و اگر سئوالی کند قبول می نمایم.

نماز از ارکان بسیار مهم اسلام است که بپا داشتن آن باعث رضایت و خشنودی خدا می‌گردد.
نماز عامل اتصال و ارتباط بندگان با خداست. رابطه‌ای که نباید هیچگاه گسسته شود و تا آخرین لحظه عمر باید پابرجا بماند.

پیامبر اکرم«ص » می‌فرمایند:
«خداوند نماز را نور چشم» من قرار داده و آنرا محبوب من ساخته است آنطور که گرسنه را بر طعام و تشنه را به آب مشتاق کرده است.
(از اینهم بالاتر) انسان گرسنه وقتی غذا می‌خورد سیر می‌شود و هنگامیکه تشنه و آب می‌نوشد سیراب می‌گردد ولی من هیچگاه از نماز سیر نمی‌شوم .
ونیزفرمود،«اولین عمل بنده که روز قیامت بدان رسیدگی می‌شودنمازاوست واگرپذیرفته شد بقیه اعمال اونیزبررسی می‌شودولی اگرنمازش پذیرفتم نشدبه اعمال دیگرش هم وقعی می‌نهند.
به جز آنچه که از آیات و احادیث درباره نماز نقل شده، رفتار اولیاء خدا نیز اهمیت و جایگاه آن را بیان می‌کند. نماز جزء برنامه انبیاء بوده است.                                                             حضرت عیسی )علیه‌السلام) در گهواره هم می‌گوید خداوند مرا تا زنده هستم به نماز و زکات سفارش کرده است.(و اوصانی بالصلوه و الزکوه مادمت حیا)                                                                           امام حسین (علیه‌السلام) حتی ظهر روز عاشورا در میدان مبارزه و در برابر تیرهای دشمن هم نماز را رها نکرد.

حضرت ابراهیم (علیه‌السلام) همسر و کودک خویش را در بیابان‌های داغ مکه، که آن هنگام هیچ آب و گیاهی نداشت، مسکن داد و گفت: خدایا، تا نماز به پا دارند: انی اسکنت من ذریتی بواد غیر ذی زرع ربنا لیقیموا الصلاه .
پیشوایان معصوم ما،هنگام نماز،رنگ خودرا می‌باختندومی‌فرمودند:وقت ادای امانت الهی و حضور در پیشگاه و درگاه الهی است.
گرچه بعضی نماز را به طمع بهشت یا ترس از عذاب جهنم می‌خوانند، اما امیرالمؤمنین (ع) نماز را نه برای تجارت یا سپری در مقابل آتش، بلکه بخاطر شایستگی خدا برای عبادت، انجام می‌دهد .
نماز سبب آمرزش گناهان و زدودن آثار لغزش‌هاست.

 قرآن، پس از دستور به نماز، می‌فرماید:  ان الحسنات یذهبن السیئات

 نمازعموددین،پرچم اسلام ویادگارادیان وانبیاومحورقبول همه اعمال است. نمازبرنامه هرصبح وشام است یعنی آغازوانجام هرروزبا یادخدا وبرای خداست.نماز ایدئولوژی عملی مسلمان است که در آن عقاید و افکار و خواسته ها و الگوهای خود را بیان می کند. فروپاشی شخصیت افراد و اعضای جامعه است که اگر مصالح ساختمانی سست باشد ساختمان فرو می ریزد. اذن نماز،شیپورتوحیداست که سپاه متفرق اسلام را دریک صف وزیریک پرچم فرا می خواندو آنان را پشت سر امامی عادل قرار می دهد.اذکار نماز درپنج نوبت شبانه روز امر به معروف و نهی از منکر است (حی علی الصلوه- حی الفلاح حی علی خیرالعمل و...) نماز حرکاتی است برخاسته از آگاهی و شناخت . شناخت خداوندی که به فرمان او و بر او و انس با او قیام می کنیم و لذا قرآن ما را ازنمازدرحال مستی وکسالت نهی کرده است (نساء /43 و 142) تا انسان انچه را درنماز میگوید با توجه و آگاهی باشد. نماز خروج از خود و پرواز به سوی خداست. نماز پرچم اسلام است و همانطور که پرچم مورد احترام است و اهانت به آن اهانت به یک ملت و کشور است. اهانت و بی توجهی به نماز نیز بی توجهی به کل دین است لذا نماز نشانه و علامت مسلمانی است.

 امتیاز : نتیجه : 4 امتیاز توسط 4 نفر مجموع امتیاز : 103

نمایش این کد فقط در ادامه مطلب برای قرار کد مورد نظر به ویرایش قالب مراجعه کنید

تاریخ : جمعه 2 دي 1390 نویسنده : کیمیا اسدی l بازدید : 71

ارسال نظر
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


مطالب گذشته
آمار کاربران

عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

فراموشی رمز عبور؟

عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
مطالب محبوب
خبرنامه
برای اطلاع از آپیدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شوید تا جدیدترین مطالب به ایمیل شما ارسال شود


تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به نماز باران رحمت الهی مي باشد.

جدید ترین موزیک های روزطراح و مترجم قالب

طراح قالب

جدیدترین مطالب روز

فیلم روز

نماز باران رحمت الهی